Tarih: 01.10.2019


Gleason EMO 2019 Fuar Standı: Tasarım sürecinden bitmiş ürüne

Bu yılki EMO fuarında Gleason silindirik ve konik dişliler için yeni tasarım, üretim ve ölçme teknolojilerini geniş bir yelpazede sergiledi. Fuarda öne çıkan ürünler arasında dünyada ilk entegre çakı bileme üniteli Power Skiving tezgahı, yeni Pah Kırmalı Azdırma (Chamfer Hobbing) teknolojisi, Kapalı Döngü sistemle dişlilerde finiş operasyonları, yeni Dişli Honlama tezgahları ve son sürüm KISSsoft Dişli Kutusu Tasarım Yazılımı vardı.

KISSsoft ile Dişli Tasarımı ve Şanzıman Simülasyonu

Pazar lideri olarak KISSsoft 2019 sürümünde çok sayıda yeni özellik barındırıyor: Sistem düzeyinde konsept tasarım yapmayı sağlayan yeni "KISSdesign" programlar arasında yer alıyor. Ayrıca SKF ve KISSsoft işbirliğiyle dişli geliştirme sürecini basitleştirmek için yeni bir arayüz tasarladı. Bu arayüz mühendislerin SKF bulut veritabanına direkt bağlantıyla son rulman verilerini kullanarak hesaplama yapmalarını sağlıyor. Power Skiving prosesiyle üretilebilirlik artık KISSsoft’da değerlendirilebilir oldu. İş parçası ve kesici takım verilerine ait özel bir rapor oluşturduktan sonra, bu rapor gerektiğinde Gleason'a aktarılabiliyor ve tasarımcı ile takım tedarikçisi arasında veri alışverişini çok daha kolay ve daha az hataya açık hale getiriyor. 

GEMS® ve KISSsoft arasındaki arayüz, iki yazılım paketi arasında dişli ve sistem bilgisi alışverişini sağlıyor. Bu, kullanıcının tasarım ve üretim yazılımı arasında bir Kapalı Döngü Sistem ile her tür spiral ve hipoid konik dişliyi gerçekçi bir şekilde değerlendirmesini ve optimize etmesini sağlıyor. 

Yeni Genesis 160HCD Azdırma Tezgahında Entegre Pah Kırmalı Azdırma (Chamfer Hobbing)

Genesis® Dişli Azdırma Tezgahları ailesinin en sonuncu üyesi, en yeni teknolojiyi yeni geliştirilen Pah Kırmalı Azdırma ile birleştirerek, takım başına maliyeti en aza indirirken, müşteri ihtiyaçlarına göre hassas pahlar üretiyor. Gleason ayrıca manuel veri girişini azaltacak ve giriş hatalarını en aza indirecek, takım ömrünün sonuna kadar takım bilgilerininin her yönünü tedarikçiden tezgaha ve bilemeye kadar izleyen takım ve tezgah iş akışlarının kesintisiz entegrasyonunu canlı olarak gösterdi. 

Dünyada İlk: Entegre Takım Bilemeli Power Skiving

300PS Power Skiving Tezgahı, silindirik iç ve dış dişlilerin ısıl işlem öncesi veya sonrası işlenmesi için çok uygundur. 300PS artık EMO fuarında tanıtılacak yepyeni bir özelliğe sahip: Düz ve helisel kesici takımlar için entegre takım bileme, sürekli takım değiştirmeye gerek kalmadan yüksek kalitede dişli üretimi yapılmasını sağlarken, takım maliyetini ve envanterini de büyük ölçüde azaltır. 300PS Kapalı Döngü Sisteme de hazırdır: Sorunsuz veri aktarımı ve otomatik düzeltmeler için Gleason GMS® Dişli Ölçüm Sistemleriyle doğrudan bağlantı kurabilir. 

Genesis 260GX Dişli Taşlama Tezgahı ile Kapalı Döngü, Yüksek Hassasiyet ve Mükemmel Yüzey Kalitesi

GX Serisi Dişli Taşlama Tezgahları, yüksek verimli, yüksek kaliteli ortamlardaki müşteriler için idealdir; maksimum verimi minimum atıl zaman ve kurulum süreleriyle birleştirir. GX serisi, twist kontrolü ve pürüssüz ve parlak taşlaması, entegre otomasyon ve yazılım yönlendirmeli takım ayarlaması gibi özelliklerle dişli finiş işlemlerini yeni bir seviyeye taşımaktadır. Tezgah Kapalı Döngü Sisteme hazır olarak gelir: Hızlı, güvenilir, otomatik veri aktarımı ve düzeltmeleri için doğrudan Lazer Teknolojili Gleason GRSL Dişli Yuvarlanma Test Sistemiyle doğrudan bağlantı kurabilir. 

260HMS Dişli Honlama Tezgahı ile Kombine Honlama ve Süper Finiş

Daha önce Faessler dişli honlama tezgahları, geniş bir yelpazedeki dişli sert finiş uygulamaları için evrensel bir çözüm olan 260HMS Dişli Honlama Tezgahı da dahil olmak üzere, artık Gleason ailesinin bir parçası olmuştur. Kombine Honlama özelliği, iki senkronize dişlinin - tipik eDrive güç aktarımındaki kademeli pinyonlar veya bir mil üzerindeki iki dişlinin - tek bir kurulumda istikamet ve profil modifikasyonu olsun veya olmasın honlanmasını sağlar. Kombine Honlama, aynı zamanda mükemmel yüzey kalitesini elde etmek için tek bir kurulumda farklı aşındırıcıların gücünü birleştirerek dişlilerin Süper Finişi için de kullanılabilir. 260HMS ile Gleason, takımlama ve tamamen entegre otomasyon dahil olmak üzere son derece ekonomik, kaliteli bir sert son işlem sistemi sağlar. 

300GMSL Multi-Sensor Teknolojisi ile Dişli Gürültüsü Tespiti ve Analizi

En yeni 300GMSL Dişli Ölçüm Sistemi, silindirik ve konik dişliler için standart problu ölçme yöntemlerini diş yanak formunun temassız lazer taramasının gücü ile birleştiriyor. Lazer taraması ve ilgili 3D grafiklerin CAD arayüzü ile entegrasyonu, bu tezgah platformu için hem işlevselliği hem de uygulama alanını önemli ölçüde genişletmekte ve eksiksiz dişli analizi ve geliştirme için ideal kılmaktadır. Proses değişkenlerinin daha eksiksiz bir analizine ulaşmak, yüksek çözünürlüklü topografik yüzey haritalama özelliği ile çok daha kolay hale gelir. Dişli gürültüsünün tespiti ve analizi için yeni bir aparat seti 300GMSL'yi günümüzün eDrive şanzımanlarında bu kritik faktörü ele almak için ideal bir çözüm haline getirmektedir. 300GMSL Gleason sert işlem tezgahlarıyla entegre çalışmak için Kapalı Döngü Sisteme hazırdır.

Lazer Teknolojili GRSL Çift Yanak Dişli Yuvarlanma Test Sistemi ile 100% Dişli Kontrolü

Lazer Teknolojisine sahip yeni GRSL Dişli Yuvarlanma Test Sistemi, dişli ölçümünde devrim yaratmakta ve yüksek hız, yüksek üretim hacimli testlerin gerekli olduğu yerlerde verimlilik için yeni bir standart belirlemektedir. Bu kompakt dişli kontrol ünitesi hem çift yanak yuvarlanma testi hem de tüm dişlerde birkaç saniye içerisinde analitik indeks ve evolvent ölçüm yapılmasını sağlar. GRSL, tek başına veya tamamen entegre otomatik bir çözüm olarak kullanılabilir. Gerçek zamanlı analitik ve proses eğilim analizi üretim sırasında açıkça görülür ve Gleason tezgahlarında otomatik Kapalı Döngü düzeltmelerine izin verir. Kullanıcılar ayrıca parçaları kusurlarına göre de sıralayabilirler, böylece yeniden işleme alınacak veya hurda dişliler karakteristik olarak izlenir. 

Yeni Fikstür Çözümleri

Gleason iki yeni fikstür ürünü sunacak: Yeni nesil genişleyen ve daralan Hidrolik Üretim Malafaları, her tür silindirik dişlilere ve bazı konik dişlilere yönelik delikten ve dış çaptan bağlama uygulamaları için birçok avantaj sunar. Yeni Modüler Standart Parça Tutucular, Gleason’ın en son hızlı değiştirilebilir parça tutucu çözümlerinin performans avantajlarını standart, değiştirilebilir modüler sisteme taşır. Çapı 18 ila 100 mm arasında değişen silindirik dişli delik çapları için mevcuttur ve her türlü Gleason ve diğer dişli tezgahı üreticisinin makinelerine kolayca uygulanabilir. 

Arttırılmış Performans için Gleason Elmas Bileme Takımları

Gleason elmas bileme takımları, farklı üreticilerin tezgahlarında da performansı arttırır. Bu elmas kaplamalı takımlar, takım ömrünü uzatmak ve en yüksek hassasiyeti sağlamak için birçok kez tekrar kaplanabilir. Elmas kaplama teknolojisinde 30'dan fazla yıllık deneyime sahip Gleason, parlak yüzeyler veya asimetrik dişliler için çözümler de dahil olmak üzere pazardaki her dişli ile ilgili bileme çözümünü sunabilir. Takımlar, 4.0 takım yönetimi ortamlarına entegre etmek için RFID, barkod veya QR teknolojisi ile donatılabilir.yeniden işleme alınacak veya hurda dişliler karakteristik olarak izlenir. 

Yenilikçi Servis Hizmetleri

Gleason, aşağıdakiler de dahil olmak üzere servis konusunda bir dizi yeni hizmet sunuyor: Gleason SPN Programı (Safety-Productivity-Networking: Güvenlik-Verimlilik-Ağ İletişimi), eski Siemens 840D pl'nin ve birçok Gleason Ölçüm Tezgah modellerinin yeniden kontrolüne alternatif olan basit ve ekonomik bir saha hizmetidir. SPN Upgrade ile, tezgah sahipleri güncellenmiş virüs ve bilgisayar korsanı korumasıyla sistem güvenliğini yeniden kazanır, yedek parça kullanılabilirliğini güvence altına alır ve kontrolün işlevlerini eski özelliklerinin ötesine genişletir. Gleason Fingerprint, tezhah sorunlarını tanılar ve kurulumun aksama süresini potansiyel olarak önler. Fuarda Gleason, bulut ve kullanıcı bilgisayarındaki uygulamalar aracılığıyla çeşitli müşteri gereksinimlerini karşılayan kabiliyetlerini de sergileyecek. Takımdan Makineye iletişim, takım yönetimini akıllı hale getirir, manuel veri girişini azaltır ve giriş hatalarını en aza indirir. Takım ömrünün sonuna kadar takım bilgilerinin her yönünü tedarikçiden makineye ve bilemeye takip eden veri ve yöntemler sağlar. Yeni Gleason Academy platformu, teorik eğitim sınıfları ve öğretici stilde operatör eğitimi de dahil olmak üzere sürekli olarak büyümektedir. Eğitmenlerimiz size seyahat etmeden eğitim almanın, ilgili masraf ve zaman kaybı olmaksızın ne kadar kolay olduğunu göstereceklerdir.


  gleason, emo, 2019, gear, dişli