ŞİRKET PROFİLİ


İzmir'de Tütün, Pamuk, İncir, Üzüm ihracatı yapan ve Lavanten olan Georgia Giraz, 1948 yılında bazı mesai arkadaşlarını ile- ki bunlar da musevi asıllı kişilerdir- İstanbul'a gelirler. Bu tarihlerde Türkiye yeni yeni sanayileşmeye başlamaktadır. O tarihlerde Türkler'den yabancı dil bilen çok az kişi bulunmaktadır. Georgia Giraz ve arkadaşları İstanbul'da bir şirket kurarak İthalat ve Mümessillik İşine başlarlar.

Konuları Takım Tezgahları, Tekstil Makinaları, Ziraat Makinaları (Traktör İthalatı), Demir-Çelik ve Kesici Takımlar'dır. Bu konuda Almanya, İngiltere, Fransa ve İtalya'daki en tanınmış firmaların Türkiye Mümessilliğini ve Distribütörlüğünü üstlenirler.

Almanya 2. Dünya Harbinden çıktıktan sonra ihracata çok önem verir. Giraz firması Almanya'nın tanınmış takım tezgahları firmalarının Türkiye Mümessilliğini alır ve Almanya'dan 8 mühendisi İstanbul ofisinde istihdam eder. O tarihte Giraz firmasında 8'i Türk ve 8'i Alman olmak üzere 16 mühendis çalışır. Almanya'dan takım tezgahları, demir-çelik, traktör, İngiltereden tekstil makinaları ithal ederler. Bu faaliyet 1960 yılına kadar devam eder. 1960 yılında Türkiye'de askeri rejim iş başına geçer ve G.Giraz Türkiye'yi terk ederek Almanya'ya yerleşir. Firmadaki yabancı çalışanlar evlerine döner ve firmanın faaliyetini Celal İmre ve 4 Türk arkadaşı üstlenir.

Celal İmre Türkiye'nin yetiştirdiği ender insanlardan biridir ve MKEK kurumunun 2 defa Genel Müdürlüğünü yapmıştır. Emekli olduktan sonra Ankara'da Giraz firmasının faaliyetlerini yürütmektedir. Diğer 4 arkadaşı ise İstanbul'da Giraz firmasında çalışan teknik, ticari ve mali işler'in sorumlularıdırlar. Şirketin yeni ismi Celal İmre Ticaret Ltd. Şti olmuştur. Celal İmre şirketi tekstil ve ziraat makinaları faaliyetlerinden çekilir ve sadece takım tezgahları, demir-öelik, kesici takımlar ile ilgilenir. Artık daha çok Alman firmaları ile çalışılmaktadır. Bu faaliyet 1971 yılına kadar devam eder.

Celal İmre 1971 yılında vefat eder. Bu tarihte firmaya İsmet Unan ortak olarak girer ve şirket yönetimini üstlenir. Şirketin diğer ortaklarından 3'ü müstakil olarak kendi işlerini yürütmektedirler. Celal İmre'nin ölümünden sonra şirketin ismi Emre Makina ve Donatım Tic. Ltd Şti. olarak değiştirilir ve Celal İmre Ltd. Şirketin'nin temsil ettiği firmaların Türkiye Temsilciliğini devam ettirir. 5 kişinin ortak olduğu Emra Makina ve Donatım Tic. Ltd. Şti'nin 4 ortağı 1990 yılında şirketten ayrılırlar ve şirketin tüm hissselerini İsmet Unan üstlenir. Şirketin süresi 2002 yılı şubat ayında hukiki olarak sona erer. Bu tarihten itibaren temsilcilik faaliyetleri Unan Teknik Makina Metal Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. adı altında bir aile şirketi olarak devam etmektedir.